Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 13 červenec 2020

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Úskalí cizích slov
POZVÁNKY: DUN v Olomouci a Zlata Zumrová
Tyfloart letos opět ve Vsetíně
PODĚLTE SE O NÁZOR
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ - Přehledně
Výstava je v knihovně. V „patnáctce“…
LIDÉ KOLEM NÁS Marija Zulic: Jóga je mou životní láskou
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 07/2020
Tyflokabinet pro klienty bezplatně
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Autodromem se řítil nevidomý pilot! Slepý bandita vystřihl rekord
ZDRAVÍ: Vzdejte se těchto čtyř věcí a váš život bude pohodovější a kvalitnější
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
INZERCE
Tiráž


LIDÉ KOLEM NÁS Marija Zulic: Jóga je mou životní láskou


Marija Zulic absolvovala Mezinárodní akademii pro vzdělávání instruktorů jógy Evropské jóga federace v srbském Bělehradě. Je členkou České a Evropské federace jógy. Profesí je speciální pedagog – somatoped a střední fyzioterapeut s doktorátem na Univerzitě Karlově v tomtéž oboru. Již mnoho let je lektorkou jógy pro děti a dospělé.
Věří, že správně aplikovaný a dávkovaný pohyb může člověku pomoci v mnoha aspektech života. Přes 25 let se zabývala tancem, z toho 8 let profesionálně v divadle v Bělehradě. Ráda cestuje, jezdí na kole, běhá, tančí, zpívá, užívá si slunce, moře a hor a miluje zvířata.

Jste cizinka, prozradíte, odkud pocházíte a jak jste se dostala do České republiky?
Narodila jsem se v Bělehradě, v Srbsku, kde jsem žila do roku 2014. Tam jsem dokončila studia a pracovala ve škole pro děti se zdravotním postižením. Věnovala jsem se především dětem s tělesným postižením. Do Prahy jsem přijela v roce 2014 na doktorské studium, které jsem dokončila v roce 2018. Zde jsem poté začala i pracovat. V současnosti jsem zaměstnaná na Pedagogické fakultě UK jako odborný asistent na katedře pro speciální pedagogiku. Pracuji také v soukromé škole da Vinci jako speciální pedagog v poradenském pracovišti.

Kam až sahají kořeny jógy?
Jóga je disciplína samorozvoje, vznikla v Indii před mnoha tisíci lety. Slovo „jóga“ znamená: sjednotit se nebo sloučit, v přeneseném smyslu – spojení ducha i těla. Dnes existuje mnoho typů jógy, ale nejčastěji se praktikuje Hathajóga. Zahrnuje kombinaci různých pozic a pohybů těla (ásany), dýchacích technik a technik koncentrace, relaxace a meditace.
Základním principem jógy je „dělat vše v mezích vašeho pohodlí a příjemnosti“, takže žádná pozice by neměla být nepohodlná, nebo dokonce škodlivá. To znamená, že se v hodinách jógy učíme rozpoznávat, kde jsou hranice naší příjemné polohy a pohybu. Uvědomujeme si, že je tělo přizpůsobivé a že pravidelným cvičením časem prohlubujeme své možnosti, které se později přenášejí na jiné aspekty života. Nejvýznamnější přínosy cvičení jógy byly pozorovány v následujících oblastech:
- zlepšení činnosti kardiovaskulárního systému, lepší výživa tkání, odplavování toxinů z těla;
- harmonizace endokrinního systému;
- stimulace zažívacího a dýchacího systému, jakož i lepší fungování vylučovacích orgánů;
- dosažení lepší flexibility pohybového systému, snížení bolesti zad;
- zlepšení pozornosti, učení, tvořivosti, představivosti;
- lepší a kvalitnější spánek;
- snížení úzkosti, více radosti, celkové zlepšení nálady;
- zvýšení sebevědomí, otevřenosti vůči ostatním lidem.

Cvičení jógy rozvíjí stabilitu mysli, osvobozuje vlastní potenciál, takže je člověk schopen vyzařovat jistotu, důvěru a inspirovat ostatní svou řečí, chováním a činy.

Co vás přivedlo k józe a od kdy se jí věnujete?
Jóga mě poprvé zaujala v roce 2009, když jsem si při práci s dětmi s poruchou pozornosti uvědomila, že určité pozice těla pomáhají těmto dětem, aby se zklidnily. Začala jsem se více zajímat o jógu, a tak jsem na internetu našla Akademii pro vzdělávání instruktorů jógy. Zapsala jsem se do Akademie v r. 2010 a tak se zrodila nová láska, která trvá až dodnes. Studium jógy jsem ukončila v roce 2012 a od té doby pracuji jako instruktorka jógy.
Pracovala jsem s různými populacemi: s malými dětmi ve věku 2-5 let, s dětmi ve věku 5-9 let, s teenagery, se zaměstnanci v korporacích, s těhotnými ženami, se sportovci, se staršími lidmi, s lidmi s tělesným, smyslovým či mentálním postižením atd.

Jóga je vlastně adaptivní činnost, kterou může praktikovat doslova kdokoliv a tímto způsobem zušlechtit a posunout svůj život na vyšší úroveň. Pro mě je adaptace jógy velkou výzvou. Myslím, že neexistuje žádná individuální překážka pro praktikování jógy. Jóga povzbuzuje lidi a otevírá jim nové perspektivy, ve smyslu objevování nových příležitostí a nových činností, ve kterých se mohou rozvíjet.

Jak jste se dostala k práci s lidmi se zrakovým postižením?
Již v Srbsku jsem se několik měsíců věnovala lidem se zrakovým postižením, cvičili jsme jógu a byla to skvělá zkušenost. Tady v Praze už několik let cvičím individuálně s jednou úžasnou nevidomou slečnou. Náš trénink je zaměřen především na posílení svalů, stimulaci správného držení těla a určitých svalových skupin, které nepoužívá každý den. Do těchto cvičení zahrnujeme také prvky jógy a máme viditelné pokroky při každém tréninku. Tak jsem dostala nápad, že by možná i skupina zrakově postižených ráda cvičila jógu. Na doporučení jsem se dostala k SONSu. Od ledna 2020 vedu lekce jógy v Praze, v Krakovské ulici, k velké, doufám oboustranné, spokojenosti.

Jak odlišné je cvičit s vidícími lidmi a s lidmi se zrakovým handicapem? Nevidomí, nebo špatně vidící nejsou schopni napodobit cvik, který právě provádíte. Řídí se pouze vaším hlasem. Jak těžké je popsat pohyb, který mají udělat?
Rozdíl je v tom, že na začátku a při každé nové pozici, kterou jsme dosud ještě nedělali, musím vysvětlit každou ásanu velmi podrobně, i do nejmenších detailů. Například, když řeknu: spojíme dlaně před hrudníkem, každý to udělá jinak, dle toho, jak si představuje, že to má udělat. Ale pokud řeknu: spojíme dlaně před hrudníkem, lokty jsou pokrčené a směřují do stran, prsty jsou natažené a směřují nahoru ke stropu a navzájem se dotýkají, tak všichni vědí, jak mají postavit ruce. Po několika hodinách jógy pak stačí říct: spojíme ruce před hrudníkem a cvičenci si obvykle zapamatují pozice. Existují také některé ásany, které můžeme spojit s životní zkušeností osob se zrakovým postižením. Například, když řeknu: ruce dáme do pozice svícnu, všichni vědí, že mají upažit a pokrčit lokty, aby předloktí svírala úhel 90 stupňů se stropem.
Rozdíl je také v tom, že kolem nich často běhám a upravuji jejich pozice individuálně, Někdy totiž dobře nerozumí, co říkám. Jsem koneckonců cizinka, a ne každý rozumí mojí balkánské češtině ?. Právě proto se v průběhu hodiny občas zasmějeme. Společně se navzájem přizpůsobujeme a doplňujeme a pokaždé se naučíme něco nového.
Skupina v SONSu, se kterou v současné době cvičíme jógu, je milá a velmi inspirativní. To, čeho, jsem si všimla při práci s lidmi se zrakovým postižením, je jejich výrazně lepší pozornost ve srovnání s lidmi bez zrakového postižení. Naše hodina jógy trvá 90 minut a oni jsou zapojeni s plnou pozorností od začátku až do konce hodiny. Do naší skupiny patří i vodicí psi, kteří poslušně sedí vedle svých majitelů, ale i oni se s námi občas protáhnou.
Opravdu si velice užívám každé jóga setkání v SONSu.

Existují nějaké kontraindikace jógy? Kdo by cvičit rozhodně neměl?
Jak jsem již řekla, pro praktikování jógy nejsou žádné kontraindikace. Kdokoliv může praktikovat dechová cvičení, cvičení koncentrace a meditace.
Co se týče pohybové části jógy, tady už existuje několik kontraindikací. Konkrétně u zrakově postižených je hlavní kontraindikací glaukom a vůbec zvýšený nitrooční tlak. Existují jednotlivé pozice, které se nedoporučují těhotným ženám, lidem s poraněním míchy atd.
Proto je velmi důležité, aby každý účastník před začátkem cvičení jógy informoval instruktora o svých specifických potřebách. A především je důležité, aby byl váš ošetřující lékař informován o vašich jógových aktivitách a aby s tím souhlasil. Pokud se rozhodnete věnovat józe, raději se zeptejte svého ošetřujícího lékaře, jestli je jóga vhodná právě pro vás.
Děkuji za rozhovor,

Ilona Ozimková


Obsah

ÚVODEM: Úskalí cizích slov
POZVÁNKY: DUN v Olomouci a Zlata Zumrová
Tyfloart letos opět ve Vsetíně
PODĚLTE SE O NÁZOR
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ - Přehledně
Výstava je v knihovně. V „patnáctce“…
LIDÉ KOLEM NÁS Marija Zulic: Jóga je mou životní láskou
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 07/2020
Tyflokabinet pro klienty bezplatně
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Autodromem se řítil nevidomý pilot! Slepý bandita vystřihl rekord
ZDRAVÍ: Vzdejte se těchto čtyř věcí a váš život bude pohodovější a kvalitnější
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
INZERCE
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 104 číslo 13 červenec 2020
OBSAH:
ÚVODEM
Úskalí cizích slov
POZVÁNKY
DUN v Olomouci a Zlata Zumrová
Tyfloart letos opět ve Vsetíně
PODĚLTE SE O NÁZOR
Slepec, hluchý či vozíčkář? Nevhodné výrazy, píše zástupkyně ombudsmana
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Přehledně
Výstava je v knihovně. V „patnáctce“…
LIDÉ KOLEM NÁS
Marija Zulic: Jóga je mou životní láskou
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 7/2020
Tyflokabinet pro klienty bezplatně
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Autodromem se řítil nevidomý pilot! Slepý bandita vystřihl rekord
ZDRAVÍ
Vzdejte se těchto čtyř věcí a váš život bude pohodovější a kvalitnější
SPORT
Černobílé problémy
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR