Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA číslo 4 únor 2020

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: U příležitosti toho, že…
Pozvánka na duchovně-rekreační pobyt
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Aktiv klub SONS a mladí nevidomí aneb jak rádi cestujeme
Napsali jste nám: Vzpomínka na Josefa Šedivého
LIDÉ KOLEM NÁS: Ludvík Baňas: Vzpomínky (2. část, pokračování z čísla 3) podtitul Rukulíbám, když tak obě
Dva zajímavé brněnské projekty, za kterými stojí nevidomý Radim Paseka
Dokázal jsem, že to dokážu
ZORA RADÍ: O čem se moc nemluví – Žijeme ve vztazích I.
ZDRAVÍ: S lékařem o chorobách jater a způsobu jejich předcházení
Angínu rozhodně nepodceňujte
Tiráž


Dva zajímavé brněnské projekty, za kterými stojí nevidomý Radim Paseka


Stalo se vám někdy, že jste nebyli se svým vodicím psem vpuštěni do veřejně přístupného místa, nebo jste s ním budili pohoršení například při návštěvě restaurace? Tak taková praxe je již minulostí, alespoň v Brně. O osvětu v tomto směru se zde stará sympatický Radim Paseka, zaměstnanec tamního magistrátu a iniciátor projektu Pomáhejme správně a projektu Nálepka – Vítáme vodicího a asistenčního psa. Je mimo jiné členem brněnské odbočky SONS a věrným čtenářem Zory a jejích příloh.

Můžete říci něco o sobě?
Mám vrozenou oční vadu glaukom (zelený zákal). Postupně jsem ztratil zrak. Studoval jsem na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity bakalářské studium dvouoborového programu Speciální pedagogika a Technická a informační výchova pro ZŠ. Bakalářskou práci jsem psal na téma Počítač jako kompenzační pomůcka pro nevidomé. Následně jsem vystudoval navazující magisterské studium, jen už jednooborovou speciální pedagogiku. Zvolil jsem si specializaci více vad (zrakové, mentální a tělesné postižení). Toto studium jsem ukončil státní závěrečnou zkouškou a úspěšně jsem obhájil i diplomovou práci na téma Asistivní technologie a pomůcky pro osoby se zrakovým postižením.
Odmalička mě zajímaly a zajímají počítače a informační a komunikační technologie. Vždy mě to táhlo obecně k technice, tak v tomto odvětví jsem chtěl něco dělat. Při studiích, jak na střední, tak hlavně na vysoké jsem se směroval k technice a pomůckám pro osoby se zrakovým postižením. To se mi podařilo a při studiu i poté jsem pracoval několik let v IT firmě a před tím jako administrátor webu jedné už neexistující organizace. Ve firmě jsem sestavoval a instaloval počítače pro nevidomé a slabozraké. Po ukončení vysoké školy jsem se sháněl po nějakém pracovním místě na plný úvazek. Podařilo se mi získat místo na Odboru zdraví Magistrátu města Brna (MMB), kde jsem dodnes.

Jak jste se dostal k práci koordinátora pro osoby se zrakovým postižením na brněnském magistrátu?
Náhodně v květnu 2016, přes nabídku stáže na mailové konferenci Braillnet provozované SONS. Ke konci stáže mi byla nabídnuta po vzájemné dohodě vytvořená pracovní pozice koordinátora pro osoby se zrakovým postižením.

Co je náplní vaší práce?
Vytváříme projekty, osvětové materiály a kampaně, pořádáme a realizujeme osvětu směrem k veřejnosti, zjišťujeme a shromažďujeme informace, provádíme konzultační a poradenskou činnost, spolupracujeme s organizacemi, které se věnují osobám se zrakovým postižením, dále spolupracujeme s úřady městských částí, úřady práce, stavebními úřady, zdravotnickými zařízeními, správou sociálního zabezpečení a ostatními institucemi v Brně, zajišťujeme a testujeme webové stránky města v oblasti přístupnosti, konzultujeme a testujeme opatření bezbariérovosti objektů, ulic, veřejných prostranství, dopravy v Brně a koordinujeme další potřebné činnosti mezi MMB a veřejností, všechno oblasti týkající se osob se zrakovým postižením….

Jak to bylo s projektem Nálepka? Co vás inspirovalo?
Projekt Nálepka – Vítáme vodicího a asistenčního psa vznikl z podnětu veřejnosti. Byli jsme kýmsi upozorněni, že někdo podobnou nálepku viděl na bráně do areálu místní nemocnice. Obrátili se na mě, zda ji máme a můžeme jim ji poskytnout k vylepení na vstupní dveře budovy. Začal jsem zjišťovat v nemocnici, co je to za nálepku, jestli ji mohou poskytnout dále nebo je to pouze interní záležitost. Bylo to to druhé. Z tohoto popudu vznikl nápad na onen projekt. Původní myšlenku jsem trochu rozvedl, vytvořili jsme ji jak k vodicím, tak k asistenčním psům, a přidali jsme průvodní informační leták ke psům se speciálním výcvikem s desaterem a právními předpisy ČR.
Nálepka má pomoci odbourat problém vstupu tělesně nebo smyslově znevýhodněných lidí do různých prostor, a to i s vodicími nebo asistenčními psy. Díky ní mohou ukazovat provozovatelé podniků a správci budov veřejnosti, že jsou vítáni a předcházet tak nedorozuměním. Přestože umožnit vstup pro vodicí a asistenční psy je povinnost ze zákona, ne všichni provozovatelé obchodů, restaurací, sportovních nebo zdravotnických zařízení o této povinnosti vědí.
Nálepka je zhotovena ve dvou velikostech, v jednom menším formátu A6 – pro dveře a v druhém větším formátu A5 – na nalepení na vstupní vrata či bránu do areálů. Je k dispozici ve variantách s lepicí částí, jak se zadní strany nálepky (lepí se na přední stranu dveří), tak na přední tištěné straně nálepky (lepí se zevnitř na prosklenou část dveří).
Žádáme všechny majitele o umístění nálepky na dveře zejména do různých obchodů, restaurací, cukráren a kaváren. Díky nim se nevidomý při vstupu vyhne nepříjemnému momentu a reakcím okolí, kdy vlastně neví, jestli je jeho pes lidmi v místě vítán.
Společně s nálepkou je vytvořen i průvodní informační leták s desaterem o psech se speciálním výcvikem – v něm je uvedeno například jak správně reagovat a čeho se vyvarovat při setkání s nimi. Dále jsou zde informace o psech se speciálním výcvikem a o platných právních předpisech ČR. Také tento leták může posloužit k lepší informovanosti a orientaci veřejnosti v dané oblasti.

Kolik nálepek jste již rozdali? Kolik provozoven se zapojilo?
Ve spolupráci s brněnskou Školou pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka jsme rozdali několik stovek kusů nálepek v Brně i do dalších měst ČR. Z nich je umístěno asi 120 nálepek, možná už i více. Jsou nejčastěji umístěny v různých soukromých provozovnách, jak jsem již zmínil, dále ve zdravotnických zařízeních, úřadech MMB, fakultách Masarykovy univerzity, v knihovně Jiřího Mahena v Brně a jejich pobočkách a jinde.

Není škoda, že projekt funguje zatím jen v Brně a okolí?
Ano, je to škoda, ale nebráníme se při zájmu k rozšíření nálepky i mimo hranice města Brna i do jiných měst a krajů ČR. (V této souvislosti redakce Zory již kontaktovala pražský magistrát a předala na Radima Paseku spojení, pozn. red.)

Můžete představit projekt Pomáhejme správně a situační video spoty?
Projekt Pomáhejme správně radí, jak správně pomoci nevidomým a slabozrakým při přecházení ulice, při nástupu do vozidel MHD nebo jízdě na eskalátoru. Samostatný pohyb a orientace ve městě vystavuje osoby se zrakovým postižením řadě obtížných situací. K tomu, jak jim to ulehčit, poslouží právě textově obrázková brožura a situační video spoty. Záměrem je rozptýlit obavy, které mnohdy brání veřejnosti v pomoci lidem se zrakovým postižením.
Projekt připravilo statutární město Brno na našem odboru ve spolupráci s odborníky z obecně prospěšné společnosti Tyfloservis, Střediska Teiresiás a zmíněné Školy pro výcvik vodicích psů. Video spoty jsou natočeny podle různých situací jak na ulici, tak v interiérech. Jsou zaměřeny na různé formy pomoci nevidomému s bílou holí nebo vodicím psem na ulici a v dopravě. Vždy se ukáže špatná a správná varianta pomoci.
Všechna videa jsou k dispozici na webových stránkách našeho oddělení: www.brno-prorodiny.cz a na sociálních sítích města Brna. Vytvořili jsme i výukové DVD s těmito video spoty, které je především určeno školám.
Pořádáme i přednášky pro žáky a studenty (II. stupně ZŠ a SŠ) o správné pomoci osobám se zrakovým postižením na ulici a v dopravě. Probíhají v učebně Městské policie Brno v rámci výuky dopravní výchovy.
Organizujeme i různé osvětové dny, kdy veřejnost má možnost si vyzkoušet, co obnáší nevidět a projít si trasu s černými klapkami a bílou holí za pomoci odborného instruktora. Máme pozitivní odezvu. Pomoc veřejnosti si ověřuji denně sám při cestách po městě. A můžu říct, že se to dost zlepšilo. Což mě moc těší.
Jarmila Hanková


Obsah

ÚVODEM: U příležitosti toho, že…
Pozvánka na duchovně-rekreační pobyt
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Aktiv klub SONS a mladí nevidomí aneb jak rádi cestujeme
Napsali jste nám: Vzpomínka na Josefa Šedivého
LIDÉ KOLEM NÁS: Ludvík Baňas: Vzpomínky (2. část, pokračování z čísla 3) podtitul Rukulíbám, když tak obě
Dva zajímavé brněnské projekty, za kterými stojí nevidomý Radim Paseka
Dokázal jsem, že to dokážu
ZORA RADÍ: O čem se moc nemluví – Žijeme ve vztazích I.
ZDRAVÍ: S lékařem o chorobách jater a způsobu jejich předcházení
Angínu rozhodně nepodceňujte
Tiráž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 104 číslo 4 únor 2020
OBSAH:
ÚVODEM
U příležitosti toho, že…
POZVÁNKA
Pozvánka na duchovně-rekreační pobyt – Sv. Hostýn
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Přehledně
Aktiv klub SONS a mladí nevidomí aneb jak rádi cestujeme
NAPSALI JSTE NÁM
Vzpomínka na Josefa Šedivého
LIDÉ KOLEM NÁS
Ludvík Baňas: Vzpomínky (2. část, pokračování z čísla 3)
Dva zajímavé brněnské projekty, za kterými stojí nevidomý Radim Paseka
Dokázal jsem, že to dokážu
ZORA RADÍ
O čem se moc nemluví – Žijeme ve vztazích I.
ZDRAVÍ
S lékařem o chorobách jater a způsobu jejich předcházení
Angínu rozhodně nepodceňujte



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR