Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 21 Listopad 2017

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Mluviti stříbro
POZVÁNKY: Den otevřených dveří v Krakovské
Koncert SONS ve Španělském sále
STALO SE: Poznali jsme slepecké muzeum v Polsku
Proběhla Bílá pastelka
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: Devatero řemesel – Vladimír Dvořák
Poradci jsou (nejen) v každém kraji. Jsou tu pro vás – SONS Zlín a Olomouc
Marie Kebrdlová – OO Olomouc
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 11/2017
Nad zlato – Kudy chodím, tudy spím
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Přišel o oko. Navrhl 3D tisk očních protéz
Hmatám město veliké
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
MEZINÁRODNÍ DÁMA
INZERCE


MEZINÁRODNÍ DÁMA


V minulém vydání ZORY jsme psali o mezinárodní dámě. Dozvěděli jste se o jejím pravděpodobném vzniku i o vývoji do dnešní podoby. Dnes přinášíme slíbená pravidla a pár dalších informací. Zatímco pravidla šachu jsou sjednocená a ve světě se hraje jejich jediná živá varianta, u hry v dámu je tomu jinak. Cesta k unifikaci však byla nastoupena a směřuje k tzv. mezinárodní dámě (v anglosaském světě nazývané „draughts 10x10“), jejíž hráči jsou sdruženi v celosvětové organizaci a která je díky tomu rozšířena na celé planetě. Mezinárodní dáma má podobně jako šachy podrobně rozpracovanou teorii hry a v mnoha zemích jsou vydávány odborné publikace a časopisy.

Pravidla
Rozdílnosti v pravidlech mezinárodní a české dámy jsou pouze čtyři, zato ale podstatné. Prvním je hrací materiál. Mezinárodní dáma se hraje na šachovnici o 100 polích s číselnou notací, při níž se číslují jen černá hrací pole od čísla 1 do čísla 50, a to v řadách odleva doprava počínaje horní řadou. Kamenů je dvacet na každé straně a stojí v základním postavení ve čtyřech řadách. Obdobná jako v české dámě je i většina terminologie. Hlavní diagonálou je linie 46–5, druhými diagonálami linie 6 až 50 a 1 až 45.
Druhá zásadní odlišnost spočívá v chodu kamene. V mezinárodní dámě totiž kámen skáče i dozadu. Shodná jsou pravidla o povinnosti braní i o povinnosti hrát figurou, které se hráč dotkne, pokud svého soupeře předem neupozorní slovem „opravuji“. V mezinárodních turnajích se stejně jako v šachu používá francouzský termín „j' adoube“ (čti žadub).
Skákání se týká i třetí rozdílnost, která spočívá v tom, že v mezinárodní dámě neplatí pravidlo o přednosti dámy, nýbrž tzv. pravidlo většiny. Podle něho hráč musí provést skok tou figurou, která sebere větší počet figur soupeře. V případě rovnosti maximálního počtu braných figur je možno vybrat si libovolné skákání. Když má například bílý (pozice 16) tři možnosti skoku: Může vzít kamenem jeden soupeřův kámen, stejným kamenem dva kameny a dámu (tři figury) 16x29 anebo dámou dvě figury 4x48. Podle pravidla většiny je povinný skok 16x29.
Čtvrtou odlišností je právo tzv. korunovace. Jde o to, že v situaci, kdy má hráč osamocenou dámu proti dámě a dvěma kamenům nebo proti dvěma dámám a kameni a je na tahu, smí změnit (korunovat) soupeřovy kameny na dámy. Díky tomuto pravidlu může slabší strana rychleji dosáhnout remízy.
Pravidla Světové federace dámy neobsahují výslovná ustanovení o časovém limitu. Před příchodem elektronických časových hodin měl při oficiálních turnajích zpravidla každý hráč dvě hodiny na prvních padesát tahů a hodinu na každých dalších 25 tahů. Po šesti hodinách se hra přerušovala, což neplatilo pro partie posledního kola, protože je není kdy dohrávat. V současnosti je obvyklý časový limit 1 hodina a dvacet minut na celou partii pro každého hráče s přidaným časem jedné minuty za každý tah. To znamená, že na elektronických šachových hodinách po zahrání tahu automaticky naskočí minuta navíc. V turnajích, jejichž pořadatelem není FMJD nebo EDC, si pořadatelé mohou určit i jiný časový limit, odlišnosti bývají ale naprosto minimální, např. někdy se namísto jedné minuty přidává jen třicet vteřin.

Zahájení
Partii lze zahájit jedním z devíti tahů. Všechny jsou možné a hrají se, i když některé více a jiné méně. Žádný není lepší ani horší, než ty ostatní. S druhým a dalšími tahy je to ale už jinak. Nejen že druhým tahem lze prohrát partii, ale především jde o to, že chybným rozehráním zahájení nabízíte soupeři výhodu, kterou se pak už nemusí podařit vyrovnat. Znalost teorie zahájení je proto základ, bez něhož se dobrý hráč neobejde.
Zahájení spočívá v rozehrávání kamenů ze základního postavení. Je to přibližně prvních deset až patnáct tahů.
Názvy jednotlivých typů zahájení jsou spojeny s prvním tahem bílého. Podle odpovědi černého se pak partie vyvíjí jako určitý systém s řadou různých variant a subvariant. Teorie zahájení je v soutěžní dámě podrobně rozpracována, což ovšem neznamená, že se neustále nevyvíjí. Se zahájeními je tomu navíc podobně jako s dámskou módou. Některé varianty zůstanou v oblibě déle, jiné nosí jednu sezonu každý, ale pak rychle zmizí, aby se zcela bez logiky vrátily po desetiletích.
Jednotlivá zahájení jsou často pojmenována podle významných hráčů, kteří určitý typ zahájení používali či rozpracovali.
To, že zahajuje bílý, pro něho neznamená výhodu, jako např. v šachu. Mnozí hráči mají naopak spíše v oblibě hru s černými, poněvadž zde svým prvním tahem volí systém a mají tak více šancí určit charakter hry.

Koncovky
Do závěrečné fáze – koncovky, vstupuje partie ve chvíli, kdy soupeřům zůstává posledních šest až sedm kamenů. Jejich malý počet může vést k iluzi menší složitosti pozice a tudíž menší náročnosti hry. Je tomu ale právě naopak. Žádná fáze partie nevyžaduje takového soustředění a tak přesného propočtu, jako koncovka. Každý tah je třeba vážit na lékárnických vahách, zvažovat všechny možnosti obou stran, daleko dopředu počítat tempa.
Chybu v zahájení či ve střední hře, není-li fatální, bude možno ještě v průběhu hry napravit. V koncovce utkání vrcholí, rozhoduje se o výsledku. Kdo udělá chybu v koncovce, a může stačit i malá nepřesnost, ztrácí vše. Chyba v koncovce je chyba poslední.
Značnou roli mohou v závěru partie hrát i vnější vlivy, zejména únava a v soutěžních partiích také čas. Přesněji časová tíseň, kdy jednomu či oběma hráčům zbývají na mnoho tahů už jen vteřiny. Zde už nelze mnoho vymyslet a kromě štěstí a pevnosti nervů rozhoduje znalost teorie.

Dáma a dámy
Zatímco muži a chlapci mají na ženské a dívčí turnaje přístup pouze jako diváci a občas jsou trpěni jako rozhodčí, v opačném gardu žádné překážky nejsou. Ženy se tak běžně zúčastňují nejen otevřených (open) turnajů, ale i mužských mistrovství jednotlivců i zemí, mistrovství Evropy i mistrovství světa. A nejsou tam jen pro ozdobu, byť i mnohé dámistky jsou opravdu fešandy. Naštěstí bývají v poslední době tato mistrovství pořádána souběžně v obou kategoriích, což nás muže zatím zachránilo před pohromou v podobě ženy jako absolutního mistra světa. V dámě není podstatnějšího rozdílu v úrovni hry mužů a žen. Její nejlepší hráčky se umisťují v popředí tabulek velkých turnajů a ty opravdu špičkové, např. úřadující mistryně světa Zoja Golubeva z Lotyšska, jsou zcela rovnocennými soupeři v absolutní světové extratřídě mužů.
Vybráno z příručky Mezinárodní dámy České federace dámy (ČFD).


Obsah

ÚVODEM: Mluviti stříbro
POZVÁNKY: Den otevřených dveří v Krakovské
Koncert SONS ve Španělském sále
STALO SE: Poznali jsme slepecké muzeum v Polsku
Proběhla Bílá pastelka
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: Devatero řemesel – Vladimír Dvořák
Poradci jsou (nejen) v každém kraji. Jsou tu pro vás – SONS Zlín a Olomouc
Marie Kebrdlová – OO Olomouc
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 11/2017
Nad zlato – Kudy chodím, tudy spím
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Přišel o oko. Navrhl 3D tisk očních protéz
Hmatám město veliké
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
MEZINÁRODNÍ DÁMA
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 101 Číslo 21 Listopad 2017
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Ing. Antonín Vraný, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH:
ÚVODEM
Mluviti stříbro
POZVÁNKY
Den otevřených dveří
Koncert SONS ve Španělském sále
STALO SE
Poznali jsme slepecké muzeum v Polsku
Proběhla sbírka Bílá pastelka
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS
Devatero řemesel – Vladimír Dvořák
Poradci jsou (nejen) v každém kraji. Jsou tu pro vás – SONS Zlín a Olomouc
ZORA RADÍ
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS – 11/2017
Nad zlato – Kudy chodím, tudy spím
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Přišel o oko. Navrhl 3D tisk očních protéz
Hmatám město veliké
SPORT
Černobílé problémy
Mezinárodní dáma – pravidla v kostce
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR