Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 12 Červen 2013

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Tmavomodrý festival
Čtyři hvězdičky pro Palatu
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 6
Pro výuku předškoláků
Stopy 6 – Daruj knihu, daruješ radost
Jedinečné zážitky
Pohádkový výlet mezi kapkami deště
Indiánská hmatová výstava v Praze
Bečovský zámek
Triumf opavských kuželkářů
Nejmenší výprava na „Evropu“


Tmavomodrý festival


Od 15. do 19. května se v Brně uskutečnil již 24. ročník mezinárodní hudební přehlídky pro zrakově postižené děti a studenty Tmavomodrý festival. Na akci, kterou v sále Břetislava Bakaly a přilehlých prostorách Bílého domu pořádá Turistické informační centrum města Brna, se již potřinácté organizačně podílelo brněnské TyfloCentrum. Festival se konal pod záštitou primátora statutárního města Brna Romana Onderky.
Také letos byl doprovodný program, připravený brněnským TyfloCentrem, zaměřený zejména na novinky pro uživatele výpočetní techniky a kompenzačních pomůcek. Svou nabídku od pátku 17. května ve foyer sálu B. Bakaly názorně předvedlo několik vystavovatelů.
Velký zájem vzbudila nabídka speciálního softwaru pro nevidomé a slabozraké od ACE Design, s. r. o., Brno. Spektra, v. d. n., Praha přivezla do Brna kromě speciálního softwaru a hardwaru pro nevidomé a slabozraké uživatele také kamerové lupy, mobilní telefony a další kompenzační pomůcky. Firma Adaptech, s. r. o., Praha vystavovala také nové typy speciálního softwaru a hardwaru pro zrakově postižené, kamerové lupy a mobily. Sagitta Ltd, s. r. o., Brno nabídla novinky v sortimentu optických pomůcek. Patrik Pospíšil se ve své nabídce zaměřil zejména na produkt „jednoduchý e-mailový klient pro Windows 7 a 8“. Brněnské TyfloCentrum představilo tablety se systémem Android a zařízení od Apple. V prostoru šatny rozložily svou nabídku – široký sortiment drobných pomůcek – zástupkyně Tyflopomůcek Olomouc.
V předsálí pořadatelé instalovali osm panelů výstavy s názvem Od kolébky po aktivní stáří. Na nich se ve fotografiích a textech představily neziskové organizace a školské instituce, poskytující péči a služby pro nevidomé v Brně a v Jihomoravském kraji (např. pořádající TyfloCentrum Brno, Centrum sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích, Tyfloservis, Škola pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka, občanské sdružení Vodicí pes, Škola pro zrakově postižené v Brně, Společnost pro ranou péči Brno, Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky při Masarykově univerzitě Brno či oblastní odbočky Brno-střed a Brno-sever).
Páteční program festivalu doplnila na venkovním prostranství před Bílým domem prezentace škol výcviku vodicích psů. Před vchodem do budovy rozložil svůj stánek HapAteliér, který měl na prodej originální výrobky z chráněné dílny brněnského TyfloCentra.
Program tradičního setkání uživatelů výpočetní techniky pokračoval v sobotu 18. května v Malém sále názornými přednáškami představitelů jednotlivých firem. Zájemce o podrobnější představení horkých novinek přivítal Josef Konečný z brněnského TyfloCentra, který doprovodný program k Tmavomodrým festivalům společně s Hanou Bubeníčkovou organizují již od počátků v roce 1991.
Zástupci pražského Adaptechu Petr Bláha a Petr Řehák představili čerstvou „softwarovou smršť“, která je uživatelům k dispozici od 14. května. Patří k ní nejnovější verze Window-Eyes v prostředí Windows 8. Nabízí několik inovací, např. absenci klasické nabídky Start a namísto ní úvodní obrazovku složenou z tzv. „dlaždic“, variabilnější pohyb po internetu apod. Novinky ocení zejména slabozrací uživatelé, orientace pro nevidomé je v tomto prostředí ovšem problematická. „Z našich stránek si můžete stahovat demoverzi,“ nabídl uživatelům Petr Bláha. Jeho kolega informoval o další softwarové novince – vydání programu SuperNova 13.50, což není pouhý odečítač, ale kombinace zvětšení a odečítání textu v různých variantách. „Novinka poskytuje snadnější představu, kde se čtenář nachází, na kterém sloupci a řádku. V programu prozatím není podporovaná funkce řádné prohlížení – ta bude doplněna během léta,“ popsal Petr Řehák.
Představení SuperNovy pak doplnili Jan Šnyrych a Martin Plíštil z firmy Spektra praktickými ukázkami toho, jak vypadá práce na úvodní obrazovce s dlaždicovými aplikacemi, přehlednější prohlížení grafiky a čitelnější prezentace textu. U výrobce lze zdarma stáhnout demoverzi. Každý, kdo si novinku zakoupí do konce roku, bude mít v základní ceně předplacené dva upgrady (SuperNova 14 a 15), na něž bude moci přejít zdarma. Martin Plíštil se zaměřil na představení nového iPodu od Apple, který má nový napájecí konektor a řadu zajímavých funkcí usnadňujících práci (např. inverzní zobrazení, předčítání výběru, automatické vyhlazování písma apod.) Podobný produkt nechybí ani v nabídce brněnského TyfloCentra.
Několik nejzajímavějších novinek z nabídky firmy Galop představil Radek Pavlíček. Patří k nim zejména nová modelová řada braillských řádků Focus Blue, nabízená ve třech velikostech (14, 40 a 80 bodů). Jejich předností je zejména kompaktní design (např. střední variantu popsal Radek Pavlíček jako „tabulku čokolády“), nízká hmotnost, praktická navigační tlačítka, přenosnost a možnost propojení se zařízením, které právě používáte (počítač, notebook, mobil či tablet).
Pracovníci brněnského TyfloCentra Matěj Plch, Roman Kabelka a Pavel Ondra názorně předvedli nové tablety pro nevidomé uživatele. Tato zařízení mají oproti mobilu výhodu v tom, že déle vydrží bez dobíjení.
V závěru přednáškového dopoledne pohovořil Patrik Pospíšil o službě e-mailový klient, což je v plné verzi s RSS čtečkou placená služba, poskytující rychlý přehled zpravodajství.
Součástí sobotního programu Tmavomodrého festivalu bylo finále Memoriálu Zdeňky Vernarské. Šestý ročník soutěže uživatelů výpočetní techniky měl také letos dvě části – korespondenční a ústní. V písemné části plnili soutěžící postupně od března do května na dálku od svých domácích počítačů tři úkoly (historie pomůcek, tvorba webů a tvorba prezentace) s několika podotázkami. Hodnotitelé z pořádajícího TyfloCentra nehleděli jen na jejich věcnou správnost, ale i na grafické zpracování.
Do finále postoupilo pět nejlepších účastníků, kteří se v Brně utkali „naživo“. Druhé kolo však již pořadím příliš nezamíchalo, vyměnili se pouze účastníci na třetím a čtvrtém místě. Nejvíc bodů v obou kolech (465) nasbíral Jiří Stejskal, který se tak zapsal na listinu celkových vítězů memoriálu. Druhé místo vybojovala Jana Homolová, třetí byla Dana Škvárová, čtvrtá skončila Soňa Fialová a pátá příčka v letošní soutěži patří loňskému vítězi Jiřímu Hladišovi.
Vyhlášení výsledků soutěže bylo závěrečným bodem doprovodného programu setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky. Ředitelka obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno RNDr. Hana Bubeníčková a štědří sponzoři z firem, které se zabývají prodejem pomůcek pro zrakově postižené, pak vítězům předali hodnotné ceny. Soutěžící jako uživatelé výpočetní techniky ceny určitě užijí: sluchátka, flash disky, velkoformátová paměťová média i trička od firem NWT, s.r.o., Spektry Praha a dalších. Firma ACE Design věnovala pro druhé místo mimo jiné program KDD Asistent a ozvučený mobilní telefon s Androidem PRESTIGIO. Hlavní cenu, notebook Dell, který do soutěže věnovala obecně prospěšná společnost Kunštát PRO FUTURO o. p. s., obdržel vítěz soutěže Jiří Stejskal společně s upgrade programu Jaws, který věnovala firma Galop.

Čerstvé držitelky „stříbra“ Jany Homolové jsme se zeptali:
Loni jste byla pátá, letos už druhá. Co vás k účasti na memoriálu vede?
„Ráda pracuji na počítači, baví mě to. Zajímám se o novinky, hodně mi v tom pomáhají kamarádi. Chtěla jsem zkusit, co umím. Člověk se pořád učí, a to je dobře.“
V regulích soutěže stojí, že mezi účastníky nesmějí být profesionální IT pracovníci. Jaké je vaše profesní zaměření?
„Stále ještě studuji, a to na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Mým oborem je angličtina a němčina.“
Bydlíte tedy přímo v Brně?
„Ano, nemám to daleko. Od Botanické, kde bydlím, dojdu k Bílému domu rovně pěšky po Veveří. Tu cestu už dobře znám i poslepu. Navíc se mnou chodí vodicí pes Cherry.“
Co pro vás bylo v soutěži nejtěžší?
„V korespondenční části mi daly nejvíc zabrat webové stránky. Něco jsem na nich neměla dodělané a musela jsem to nechat kvůli nemoci na poslední chvíli. V ústní části byl zase sem tam nějaký chyták, třeba jak se aktivuje jedna ze složek v Drop boxu, kterou jsem já kdysi v původní verzi ještě aktivovat nemusela. No, výsledek mohl být i lepší!“
Skromnost není na místě, mladá žena obstála v těžké konkurenci nanejvýš dobře. Hlavním posláním Tmavomodrého festivalu však nejsou jen diplomy a ceny. Díky této akci se v Brně jednou za rok osobně kontaktují a komunikují lidé, jež spojuje nejen zájem o výpočetní techniku, ale i aktivní život, který vedou navzdory zrakovému handicapu. Organizátorům patří za to, že tuto platformu sounáležitosti vymysleli a každoročně zajišťují, velký dík.

Taťána Králová


Obsah

Tmavomodrý festival
Čtyři hvězdičky pro Palatu
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 6
Pro výuku předškoláků
Stopy 6 – Daruj knihu, daruješ radost
Jedinečné zážitky
Pohádkový výlet mezi kapkami deště
Indiánská hmatová výstava v Praze
Bečovský zámek
Triumf opavských kuželkářů
Nejmenší výprava na „Evropu“


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 97 Číslo 12 Červen 2013
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Mgr. Taťána Králová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč
Obsah:
Tmavomodrý festival
Čtyři hvězdičky pro Palatu
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 6
Pro výuku předškoláků
Stopy 6 – Daruj knihu, daruješ radost
Jedinečné zážitky
Pohádkový výlet mezi kapkami deště
Indiánská hmatová výstava v Praze
Bečovský zámek
Triumf opavských kuželkářů
Nejmenší výprava na „Evropu“



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR