odkaz na úvodní stranu - logo SONS

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR
Czech Blind United English flag

Informační systém BraillNet
Toto je archivní verze těchto webových stránek, jejíž poslední aktualizace proběhla v červnu 2015. Nové stránky naleznete na adrese www.sons.cz
SONS -> Odborná střediska a oddělení SONS - > Oddělení zahraničních styků a kultury
Oddělení zahraničních styků a kultury - Dny umění nevidomých na Moravě (DUN)

Základní charakteristika:

 

Dny umění nevidomých na Moravě je víceoborový festival zrakově postižených umělců a souborů, jejichž jsou nevidomí a slabozrací rozhodujícími členy. Koná se každoročně již od roku 1995 v období jara a léta ve vybraných městech především střední a východní Moravy. Festival je nesoutěžní a není omezen věkem ani uměleckým žánrem; kromě českých umělců je přehlídka otevřena i umělcům ze zahraničí.

 

Hlavním organizátorem je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS), ve spolupráci s krajskými a městskými úřady v příslušných místech, kulturními a školskými zařízeními, místními odbočkami SONS a dalšími subjekty.

 

Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

 

Z historie DUN:

 

Vznik festivalu Dny umění nevidomých na Moravě úzce souvisí s dalšími kulturními aktivitami SONS. Jedná se o Mezinárodní soutěž nevidomých a slabozrakých hudebních interpretů a skladatelů, která se poprvé konala v roce 1975. Dále pak o přehlídku nevidomých a slabozrakých amatérských umělců Tyfloart, která se každoročně koná již od roku 1993.

 

Na těchto dvou akcích se postupně prezentovala celá řada vynikajících umělců (zejména hudebníků), z nichž mnozí projevili zájem vystoupit před širokou veřejností i mimo poměrně omezený rámec výše zmíněných akcí. Tak vznikla myšlenka další, nové kulturní akce, která by díky svému volnějšímu organizačnímu schématu jednak umožnila nadaným zrakově postiženým umělcům i ze vzdálenějších zemí předvést své umění před širokou veřejností a současně veřejnosti otevřít kulturní a umělecký svět těchto lidí i mimo pevně organizovaný rámec stávajících akcí. Od této myšlenky byl již jen krok k festivalu DUN.

 

Jak již bylo řečeno, organizační rámec je poměrně volný – počet účinkujících jednotlivců i souborů, počet míst konání i počet koncertů není pro jednotlivé ročníky přesně vymezen. Kritériem je vždy zájem umělců o účast, ochota spolupořadatelů v jednotlivých městech a ovšem také ekonomické možnosti všech zúčastněných.

 

Ve kterých městech jste se už mohli s festivalem setkat?

 

V průběhu minulých ročníků se zrakově postižení umělci představili na různých místech Moravy – v řadě případů se jednalo o akce jednorázové a příležitostné. Přesto však během této doby „vykrystalizovala“ místa, kde má festival svou dlouholetou tradici a kde se akce konají pravidelně. Ta tvoří při přípravě každého následujícího ročníku určitou základní „kostru“ organizačního schématu, ke které se pak přidávají další místa. Tady organizátoři nalezli dobré a trvalé zázemí jak u státní správy, tak u místních organizací zrakově postižených, kulturních zařízení i dalších příznivců umění.

 

Rádi bychom zde uvedli některá z nich jako výraz poděkování a současně i přesvědčení, že dobrá spolupráce bude pokračovat i v příštích letech: Zlín, Vsetín, Kroměříž, Bystřice pod Hostýnem, Vizovice, Kyjov, Blansko, Ostrava, Frýdek-Místek.

 

O výstavách:

 

Důležitou a nedílnou součástí festivalu DUN jsou od roku 1998 výstavy výtvarných a rukodělných prací zrakově postižených umělců. Jsou tak trochu odpovědí na časté a pochybovačné dotazy z řad veřejnosti ve smyslu: „Jak může malovat nebo něco tvořit někdo, kdo nevidí?“ Mnoho zdravých lidí si myslí, že absence či poškození zraku vylučuje zrakově postiženého z výtvarných uměleckých činností.

 

Desítky výstav, které se během minulých ročníků uskutečnily, dokazují, že tomu tak nemusí být. Kromě schopnosti „vidět srdcem“ je to i záležitost speciálních technických postupů, mimořádných hmatových schopností, obrovské vůle, trpělivosti, představivosti a fotopaměti (v případech, kdy dotyčný člověk přišel o zrak v průběhu života).

 

Financování festivalu:

 

Organizace těchto akcí jsou finančně velmi náročné a státní orgány nám přispívají pouze částkou pokrývající asi 50 % všech nákladů. Obracíme se proto touto cestou na všechny, kdo mají pocit, že naše práce má nějaký smysl, a kteří ji chtějí finančně podpořit. Pro všechny takové přátele uvádíme naše číslo účtu, na které mohou příspěvek podporující kulturní aktivity nevidomých zaslat:

 

174-50806424/0600                GE Money Bank, Revoluční 8, 110 00  Praha 1.

Variabilní symbol: 6789

 

Všem, kteří přispěli, ale i těm, kteří přišli na některou z akcí, patří velké díky nejen organizátorů, ale především samotných nevidomých a slabozrakých umělců. V případě zájmu Vám rádi zašleme potvrzení o přijetí daru nebo darovací smlouvu s uvedením konkrétního účelu, na který bude příspěvek použit.

 

Kontakt:

SONS ČR

Oddělení zahraničních vztahů

Krakovská 21

110 00  Praha 1

E-mail: zavitkovska@sons.cz

Tel.: +420 221 462 467-8

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR
Tyto stránky splňují podmínky přístupnosti pro zrakově postižené a respektují standardy konsorcia W3C, což lze ověřit kliknutím na níže uvedené ikony.
logo projektu Blind Friendly Web Valid CSS! Valid HTML 4.01!
V naší organizaci přijímáme dobrovolníky pro osobní asistenci nevidomým lidem.