odkaz na úvodní stranu - logo SONS

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR
Czech Blind United English flag

Informační systém BraillNet
Toto je archivní verze těchto webových stránek, jejíž poslední aktualizace proběhla v červnu 2015. Nové stránky naleznete na adrese www.sons.cz
SONS -> Publikace a dokumenty SONS - > Materiály k vytváření podmínek pro samostatný a bezpečný pohyb nevidomých a slabozrakých lidí ve stavbách a dopravě -> Příručka pro standardní řešení akustického vedení a informací -> Úvod
Příručka pro standardní řešení akustického vedení a informací

Úvod

Tato příručka je určena především pro architekty, inženýry a techniky působící ve stavebnictví jako pracovní pomůcka pro řešení standardních situací při umisťování a formulaci frází orientačních a informačních akustických majáčků pro nevidomé. Specifická řešení, která nejsou analogická s uváděnými, je nutno vždy konzultovat s odborníkem na samostatný pohyb a prostorovou orientaci zrakově postižených.

2.1. Typy majáčků

Používají se dva základní typy majáčků. Prvním typem je akustický orientační majáček (dále jen AOM), který obsahuje pouze akustický trylek typu "I-Á" nebo trylek typu "BRLM". Trylek se aktivuje ze slepecké vysílačky povelem č. 1. Druhým typem je digitální hlasový majáček (dále jen DHM), který umožňuje nahrát informační fráze. Fráze se aktivují ze slepecké vysílačky povelem č. 1 a povelem č. 2. Zvláštním typem DHM je DHM eskalátorový, který signalizuje provozní chod eskalátorů a DHM na vozidlech městské a příměstské hromadné dopravy, který akusticky hlásí číslo a cílovou stanici linky, nástup do vozidla a požadavek na otevření dveří, jsou-li tyto ovládány ostatními cestujícími pomocí tlačítek vně i uvnitř vozidla. Dalším zvláštním majáčkem je akustické zařízení signalizující požadavek na otevírání dveří souprav metra, které se skládá ze zvukového orientačního majáčku (dále jen ZOM) a přijímacího komponentu.
Akustický orientační majáček
Obr. 3 Akustický orientační majáček

2.2. Umísťování majáčků

Správné umístění majáčku ovlivňuje jeho orientační srozumitelnost. Vhodné je majáček umisťovat do výšky nejméně 3 m nad pochozí plochou, aby nebyl ohrožen vandaly. Nejvýše však do výšky 4 m, aby byla ještě garantována jeho přesná směrová lokalizace. Horizontálně se majáček umisťuje do osy prostoru, kterým má nevidomý chodec projít. Pravostranný provoz pěších se při umístění majáčku respektuje jen výjimečně zejména u prostor, které jsou širší než 3 m.

2.3. Frazeologie

Důležitou podmínkou je, aby fráze byla stručná a orientačně jednoznačná. Úrovňové vstupy do vestibulů metra a úrovňové vstupy do orientačně jednoduchých objektů, tj. úrovňové vstupy, se vyznačují trylkem typu "I-Á". Vstupy a výstupy do a z podchodů a nadchodů (chodec překonává při vstupu a výstupu podstatný - více než 1 m - výškový rozdíl) se vyznačují trylkem typu "BRLM". Vstupy do orientačně složitých prostor se doplňují informačními frázemi. Fráze spouštěná povelem č. 1 obvykle obsahuje příslušný trylek a oficiální název objektu. Fráze spouštěná povelem č. 2 obvykle obsahuje příslušný trylek a stručný popis dané orientační situace.

Znění frází musí respektovat pravidla prostorové orientace nevidomých, proto je vhodné jejich znění konzultovat s odbornými instruktory mobility nevidomých.

Používání zkratek, odborných termínů a cizích slov je nevhodné. Každou frázi uvozuje příslušný trylek, který musí být mírně (asi o čtvrtinu akustického tlaku) hlasitější než doprovodná hlasová informace. V odůvodněných případech se navrhne u vybraných majáčků zpožděná odezva o 1, 2 nebo 3 sec. Zpožděnou odezvou je možné ovlivnit vzájemné akustické překrývání majáčků, které mají malou vzájemnou vzdálenost a jejich fráze se aktivují stejným povelem. Přesné znění frází včetně příslušného trylku, zpoždění odezvy a aktivačního povelu je nutné uvést již do objednávky tohoto zařízení a proto musí být součástí technické zprávy projektu, kterým jsou tyto majáčky zřizovány.

2.4. Aktivace majáčků

Majáčky se dálkově aktivují slepeckou vysílačkou, která má šest různých povelů s kódovaným signálem. Na celém území ČR je pro dálkovou aktivaci Českým telekomunikačním úřadem vyhrazena jednotná frekvence 86.790 MHz. Slepecká vysílačka se vyrábí ve dvou modifikacích. Jedním typem je příruční typ vestavěný do krabičky se šesti tlačítky (typ VPN01). Druhým typem je vysílač integrovaný do horního dílu slepecké hole (typ VPN03), tento vysílač obsahuje jen tři tlačítka, která mají některé funkce sdružené. Nastavení systému dálkové aktivace musí být provedeno tak, aby dosah byl minimálně 40 m při použití vysílače typu VPN01, s výjimkou aktivace akustické signalizace na přechodech.
Vysílačka umístěná v držadle slepecké hole
Obr. 4 Vysílačka umístěná v držadle slepecké hole

2.5. Legislativa

Instalaci těchto zařízení věcně upravuje vyhláška MMR ČR č. 369/2001 Sb., o obecně technických požadavcích zabezpečující užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace.

Předchozí kapitola Obsah Další kapitola

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR
Tyto stránky splňují podmínky přístupnosti pro zrakově postižené a respektují standardy konsorcia W3C, což lze ověřit kliknutím na níže uvedené ikony.
logo projektu Blind Friendly Web Valid CSS! Valid HTML 4.01!
V naší organizaci přijímáme dobrovolníky pro osobní asistenci nevidomým lidem.